Preot paroh Dan Zgavirdici

Preoți slujitori Decembrie 8, 2014
  • S-a născut din părinţii Viorel şi Constanţa Zgăvîrdici, la 17 septembrie 1980 în oraşul Iaşi.
  • După absolvirea scolii generale „Ion Neculce” din Iaşi, a urmat cursurile Seminarului Teologic „Sf. Vasile cel Mare” din Iaşi, între anii 1995 – 2000.
  • În anul 2004, a absolvit Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, Iaşi, fiind declarat licenţiat în Teologie;
  • Teza de Licenţă a susţinut-o la disciplina Teologie Dogmatică şi Simbolică cu tema Limbajul Ecumenic al Bisericii Romano-Catolice de la Conciliul II Vatican pînă astăzi, sub îndrumarea I.P.S. Prof. Dr. Daniel Ciobotea, Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei.
  • In anul 2006 a absolvit cursurile de master ale Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, Iaşi, sectia Biblică Sistematică.
  • Teza de disertaţie a susţinut-o la disciplina Misiologie şi Ecumenism cu tema "Concepţia despre ecumenism a Bisericii Romano-Catolice" sub îndrumarea Conf. Dr. Pr. Gheorghe Petraru.
  • În anul 2003 s-a căsătorit cu d-ra Cristina Vârlan, absolventă a Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, Iaşi, secţia Litere-Limba Engleză, în prezent profesoară de Limba Engleză la Şcoala Normală "Vasile Lupu" din Iaşi.  Căsătora a fost binecuvântată de Dumnezeu cu doi copii: Maria Emilia şi Cristian Constantin.
  • În 20 Martie 2005, a fost hirotonit diacon de către I.P.S. Daniel, Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei.
  • În 3 Aprilie 2005 a fost hirotonit Preot tot de către I.P.S. Daniel, pe seama parohiei Hermeziu, com. Trifeşti, jud. Iaşi, Protopopiatul Iasi I
  • Din Septembrie 2004 şi până iunie 2009 a activat ca profesor de Religie la şcoala „Iacob Negruzzi” din Trifeşti, jud. Iaşi.
Citește alte articole despre: preot